czwartek, 12 lipca 2012

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest jedynym w Polsce gadem jadowitym. Objęta ścisłą ochroną gatunkową. Wielkość krępego węża przeciętnie do 60 cm sporadycznie do 80 cm, samice zwykle większe. Młode osobniki są smukłe.
Cechy charakterystyczne: Na grzbiecie może być charakterystyczny ciemny lub czarny zygzak na grzebiecie, zwany też wstęgą kainową, biegnący nieprzerwanie od karku do końca ogona; Głowa ma kształt wydłużonego trójkąta, wyraźnie odgraniczona od tułowia, koniec pyska zaokrąglony, tylna część głowy węża u większości osobników ozdobiona jest czarną plamą w formie odwróconej litery „Y”lub „X”. Tęczówka oczu koloru brązowoczerwonego, czasem krwiście czerwonego, sporadycznie pomarańczowa wraz z pionową źrenicą – inne rodzime węże mają ją okrągłą!



Odmiany barwne w Polsce: Najczęściej spotkamy żmije o szarej barwie ciała, brązowe lub rude, niekiedy są odmiany melanistyczne czarne – zygzak wówczas zlewa się z kolorem ciała. Ogon dość krótki. Zaniepokojona może syczeć. Umie się wspinać na drzewa, krzewy.

  Gdzie mieszka: Występuje zarówno na nizinach, wyżynach jak i w górach do 3000 m n.p.m. Spotkamy je na wilgotnych łąkach, obrzeżach lasów, podmokłych lasach, śródleśnych polanach, porośniętych mchem torfowcem ,borówką bagienną, na których uwielbia się wygrzewać w promieniach słońca, bagnach i torfowiskach, , polach uprawnych, rumowiskach skalnych, nasypach kolejowych, w rzadkich lasach iglastych i brzezinach Największą aktywność o poranku i wczesnym południem, gdy wygrzewając się w słońcu poluje na zdobycz. Resztę dnia spędza zwykle w ukryciu, w krzakach chowając się pod powalonymi pniami, niskimi gałęziami drzew w szkółkach leśnych, w stertach kamieni oraz w norach gryzoni. Naturalnymi wrogami są myszołowy, mniejsze drapieżniki oraz... jeże.

Pożywienie: Żmije polują na drobne gryzonie (myszowate, nornikowate) ograniczając ich liczebność, płazy, jaszczurki, ptaki (pisklęta), ssaki owadożerne (ryjówki, krety), owady (prostoskrzydłe, biegaczowate).
Fot. Milka Jung.



Informacji na temat tego gada możemy szukać:




http://www.pke-zg.org.pl/old/pliki/4-6_offset.pdf
http://www.pke-zg.org.pl/old/pliki/1-3_offset.pdf
http://www.pke-zg.org.pl/old/pliki/gimnazjum_offset.pdf
http://www.pke-zg.org.pl/old/pliki/srednia_offset.pdf
http://pke-zg.org.pl/edukacja/#materialy




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz